Spotkania opłatkowe z Kołem Gospodyń Wiejskich w Żarkach

W dniu 4 stycznia 2015 roku Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” uczestniczyła w spotkaniu opłatkowym w Żarkach, zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Żarek. Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera stała się okazją do wspólnego przedłużenia i przeżywania Świąt Bożego Narodzenia, śpiewania kolęd, pastorałek, składania życzeń oraz obchodów Nowego Roku.

Zaproszonych gości powitała Pani Stanisława Norys Przewodnicząca KGW z Żarek i złożyła wszystkim życzenia: zdrowia, pomyślności, optymizmu oraz wytrwałości w dążeniu w realizacji planów. Podziękowała wszystkim za owocną współpracę oraz Lokalnej Grupie Działania i przypomniała zrealizowane przedsięwzięcia z udziałem Członkiń Koła.

Zaproszeni goście zasiedli przy pięknie udekorowanych stołach. Pani Krystyna Chylaszek odczytała fragment Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Bożej Dzieciny, po którym uczestnicy przełamując się opłatkiem składali sobie życzenia. Nie zabrakło również tradycyjnych potraw wigilijnych, których zaproszeni goście mogli posmakować. Podczas konsumpcji był czas na wspomnienia i dyskusje na różne tematy.

W bożonarodzeniowy nastrój gości wprowadził występ muzyczny Zespołu „Macierzanki” przedstawiający wymowę symboliki Świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz przygotowała Pani Stanisława Dęsoł Kierownik Zespołu.

Uczestnikami uroczystości byli także uczniowie Gimnazjum klasy III a w Żarkach, którzy współpracują z żareckim Kołem. Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali film pt. „Ziemia Niczyja” zrealizowany przez nich, na podstawie scenariusza napisanego przez koleżanki: Aleksandrę Tyrańską i Natalię Kulig. Młodzi artyści kręcili poszczególne sceny na górkach w okolicy Zagórcza, na nadwiślańskich polach i łąkach, a także w Skansenie w Wygiełzowie. Piękne, malownicze pejzaże stały się tłem dla dramatycznych wydarzeń, ukazujących drogę Polaków do niepodległości przez pryzmat indywidualnych losów bohaterów. Wzruszające sceny pożegnania matki z Antosiem, który wyruszał na wojnę, czy beztroskie zabawy dziewczynek przed lekcją języka niemieckiego przeplatały się z fragmentami filmów dokumentalnych. Znakomicie dobrana ścieżka dźwiękowa podkreśliła wymowę filmu pt. „Ziemia Niczyja” i sprawiła, że wielu gości nawet nie próbowało ukryć wzruszenia.

Młodzi artyści zasługują na uznanie, ponieważ samodzielnie i twórczo zrealizowali film, w którym w piękny, nieszablonowy sposób uczcili rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dali też wyraz swojej wrażliwości i dojrzałości, a także umiłowaniu piękna i bogactwa języka ojczystego, a zwłaszcza rodzimej gwary. Z dużym wyczuciem odtworzyli nie tylko emocje bohaterów, ale również realia życia ludzi z początku XX wieku, choć nie zabrakło subtelnego poczucia humoru w scenie z krową czy przy kopaniu ziemniaków.

Celem spotkania opłatkowego było jednoczenie społeczności lokalnej, kultywowanie tradycji, wzajemne poznanie się i obdarowywanie najbliższych uczuciami płynącymi z głębi serca; dobrym słowem, przyjaznym gestem, uśmiechem i chwilą czasu którego w codziennym życiu nie mamy zbyt wiele i którego w takim dniu nie przeliczamy na pieniądze.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” dziękuje Kołu Gospodyń Wiejskich z Żarek za zaproszenie, współpracę oraz kultywowanie tradycji lokalnych.

galeria zdjęć

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?