Rusza Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej!

30 września 2014 roku dobiegły końca prace na placu budowy Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej (w Małopolskiej gminie Pleśna). Główny budynek został uzbrojony już we wszystkie media i obecnie na moment publikacji w prasie niniejszego artykułu jego odbiór potwierdzają kolejne instytucje, które sprawdzają, czy został wykonany zgodnie z projektem, czy jest bezpieczny i może zostać oddany do użytku. Uroczyste otwarcie Centrum zaplanowano na przełom miesiąca listopada i grudnia 2014 roku. Projekt ten ma kluczowe znaczenie dla BUDOWANIA SYSTEMU SPRZEDAŻY BEZPOSREDNIEJ PRODUKTÓW LOKALNYCH, zarówno w skali Małopolski jak i Polski południowej.

Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej (CPL) jest pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Powstało z inicjatywy stowarzyszenia konsumentów i producentów GRUPA ODROLNIKA które ma status organizacji pożytku publicznego. CPL czynne będzie od wtorku do niedzieli (wstęp wolny). Więcej szczegółów zostanie podanych na stronie internetowej pod adresem www.cpl.odrolnika.pl na której znajdą się wszystkie informacje dotyczące CPL w tym informacje o godzinach otwarcia oraz harmonogram organizowanych wystaw, konferencji czy zajęć dla chętnych.

Plany są bardzo ambitne i powinna z nich korzystać cała gmina, obszar Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała i region, bowiem jednym z głównych zadań, jakie postawiono przed CPL, jest łączenie lokalnych producentów rolnych z konsumentami, którzy mogliby być zainteresowani ekologiczną i zdrową żywnością.

W Centrum Produktu Lokalnego zlokalizowano sale edukacyjne oraz pracownie tematyczne, będą organizowane wystawy stałe i czasowe, np. rękodzieła ludowego, tradycji upraw i inne. Poza wystawami będą się tam odbywać degustacje, warsztaty, prelekcje, lekcje z prezentacjami multimedialnymi, projekcie filmów, konferencje, festiwale, spotkania tematyczne, kursy ze zdrowego gotowania, żywienia, upraw ekologicznych i tradycyjnych (wolnych od GMO) i wiele innych. Ważnym punktem będzie edukacja dzieci w temacie odpowiedniego odżywiania. Ciekawostką jest zapowiedź prowadzenia kanału kulinarnego.

Poza tym CPL zajmie się szeroko rozumianą promocją produktów lokalnych, dbaniem o odpowiedni wizerunek produktów lokalnych i ich producentów, wesprze i skoordynuje działania podmiotów zajmujących się wytwarzaniem i dystrybucją produktów lokalnych w zakresie ich promocji, będzie informować o walorach produktów lokalnych, uczestniczyć w procesach zgłaszania, rejestracji i kontroli, wydawaniu opinii, ekspertyz i certyfikatów dotyczących produktów lokalnych. CPL prowadzić będzie szeroko rozumiane doradztwo w zakresie działalności związanej z promocją produktów lokalnych.

To nie jedyna inwestycja związana z Centrum Produktu Lokalnego. W ramach innej operacji (beneficjentem jest GRUPA ODROLNIKA) na terenie zabytkowego zespołu dworsko-parkowego w Rzuchowej, w bezpośrednim sąsiedztwie CPL, powstaje ogród edukacyjny – jest to nowe ogólnodostępne miejsce, które będzie służyło do promocji produktów lokalnych i tym samym doskonale uzupełni ofertę samego Centrum. Jego oficjalne otwarcie zaplanowano na wakacje kolejnego roku.

Na parterze dwukondygnacyjnego budynku znajdują się dwie sale konferencyjno-szkoleniowo-wystawiennicze. Większa z nich może przyjąć nawet 50 gości, mniejsza pomieści 30 osób. Na parterze będzie także miejsce sprzedaży produktów lokalnych oraz efektowny hall pełniący rolę galerii.

Na piętrze powstała biblioteka, punkt informacji o produktach lokalnych, studio kuchenne do promocji produktów lokalnych oraz dwa pomieszczenia gospodarcze.

Troska o ekologię nie przejawia się tylko w promowaniu żywności wolnej od chemii, ale także przy wykorzystaniu natury do użytkowania Centrum. Dzięki zamontowanym na dachu solarom woda w budynku jest ogrzewana z wykorzystaniem energii odnawialnej.

Pogórze Ciężkowicko-Rożnowskie, na terenie którego działa GRUPA ODROLNIKA i znajduje się CPL, to obszar o bogatych tradycjach rolniczych i wytwórczych, który od dziesiątek lat słynie z niespotykanych gdzie indziej produktów lokalnych i tradycyjnych. Dzięki Centrum Produktu Lokalnego będzie możliwe skuteczne podtrzymanie tych tradycji oraz ich ochrona przed powolnym zaniknięciem.

Idea projektu zakłada m.in. skupienie wokół ośrodka osób które na co dzień kultywują stare produkcyjne zwyczaje oraz tych którzy dopiero chcą je poznać tak aby z upływem czasu nie zatracić lokalnej bioróżnorodności i unikalności w stosunku do pozostałych regionów kraju czy regionów Unii Europejskiej.

Całkowita wartość tego projektu to 842 319,50 zł, zaś kwota dofinansowania to 276 020,00 zł. Projekt postał w ramach EFRROW – działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 w zakresie działanie „Odnowa i rozwój wsi” w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel 14 665 37 37 w godz. 07:45 – 15:45

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?