Relacja z VI Beskidzkiego Rajdu (…)

> Aktualności > Relacja z VI Beskidzkiego Rajdu (…) Autor: 23 października 2015 AktualnościW dniach 2 i 3 października 2015r., w słońcu złotej polskiej jesieni,odbył się już po raz szósty Beskidzki Rajd Szlakami Walk o Niepodległość. Organizatorem rajdu była Lokalna Grupa Działania KLIMAS. W rajdzie wzięło udział 11 patroli: ze Szkoły Podstawowej w Skomielnej Czarnej, Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 w Tokarni, Gimnazjum w Tokarni, w Krzczonowie, w Lubniu, w Krzeczowie, w Skomielnej Białej, w Tenczynie oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu.
W pierwszym dniu, po uroczystej Mszy św. w kościele Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni, uczestnicy wyruszyli na trasę:Gimnazjum w Tokarni – Jaworzyny – Parszywka – Koskowa Góra – Szkoła Podstawowa w Bogdanówce. Piętnastokilometrowa trasa zawierała cztery punkty kontrolne, w których musieli wykazać się szczegółową wiedzą historyczną, umiejętnością udzielania pierwszej pomocy oraz orientacją w terenie. W trakcie gry patrolowej zostali przeszkoleni jak zachować się na wypadek zasadzki Niemców ijak wystawić „czujkę”. Po powrocie do bazy rekonstruktorzy 1 PSP AK z Limanowej prezentowali uczniom broń z czasów II wojny światowej, co wzbudziło duże zainteresowanie chłopców ale i dziewcząt.
W sobotę trasa marszu przebiegała po terenie gminy Lubień, w masywie Lubonia Wielkiego. Tutaj również członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK przygotowali dla uczestników niespodzianki. Patrole natknęły się na zasadzkę Niemców, musiały wykazać się umiejętnością wyszukiwania „kryjówki”, posługiwania się mapą i kompasem oraz przeszli elementy musztry. Trzeba było zaplanować atak na konwój niemiecki, odnaleźć symbole Polski Walczącej, wykazać się dobrą kondycją fizyczną podczasrzucania granatem oraz czołgania się z bronią.
Po powrocie do bazy w Tenczynie, przy ognisku, komandor rajdu Tomasz Studzińskipodsumował dwudniową grę patrolową. Poziom zmagań był w tym roku bardzo wysoki, a rozbieżność punktowa pomiędzy pierwszym i ostatnim patrolem wynosiła zaledwie siedem punktów. Zwyciężył patrol z Gimnazjum w Skomielnej Białej, drugie miejsce zajęło Gimnazjum w Tenczynie, a trzecie Szkoła Podstawowa Nr 1 w Tokarni.
Składam gorące podziękowania wszystkim, którzy bezinteresownie przyczynili się do organizacji i uświetnienia VI Rajdu Szlakami Walk o Niepodległość 1939 – 1955: ks. proboszczowi Robertowi Pietrzykowi, ks. Krzysztofowi Litwie, ks. Andrzejowi Wasilewskiemu – Krukowi, Stanisławowi Bisztydze – Senatorowi VII Kadencji, wiceprezesowi MARR, wójtom: Władysławowi Piaściakowi i Kazimierzowi Szczepańcowi, członkom Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK z Limanowej z dowódcą Januszem Jurowiczem na czele,dyrektorom szkół, pocztom sztandarowym,nauczycielom – opiekunom patroli, reprezentacji Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej w Bogdanówce i Tenczynie za gościnność.
W imieniu organizatora:
Ewa Kawończyk← Poprzedni post

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?