Odkrywaj Skarby Blisko Krakowa i ucz się!

W poniedziałek, 16 listopada, 40-osobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Kamieniu, realizująca program edukacji regionalnej „Odkrywaj Skarby Blisko Krakowa i ucz się!”, przeprawiła się na drugą stronę Wisły, by wziąć udział w warsztatach w Muzeum Regionalnym w Skawinie, zwiedzić drewniane kościółki w Krzęcinie i Woli Radziszowskiej oraz w Izbie Regionalnej w Woli Radziszowskiej zobaczyć przedmioty, jakimi posługiwali się mieszkańcy dawnej wsi. 

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie, Czesław Gąsiorowski, opowiedział uczniom o początkach miasta, tych legendarnych i tych historycznych, zaprezentował im stroje skawińskich Sokołów oraz regionalne stroje skawinianka i skawinianki. Tu też uczestnicy warsztatów rywalizowali w konkursie układania skawińskich puzzli regionalnych.

O skarbach krzęcińskiego kościoła i legendach związanych z tą niezwykłą budowlą opowiadała przedstawicielka Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej, Ewa Byrska, która zwróciła uwagę na wystrój wnętrza świątyni, zaprezentowała uroczyste odsłonięcie obrazu, wspomniała o ważnych postaciach związanych z Krzęcinem. Uczniowie, zatrzymawszy się przy dębach pamięci, posłuchali opowieści o rodzie Hallerów, zasłużonym dla Polski i okolicy. Zobaczyli również wystawę złożoną z plansz poświęconych historii Krzęcina oraz wybranych władców naszego kraju.

Z kolei w Woli Radziszowskiej, o której opowiadały autorki programu, Renata Bysina oraz Małgorzata Kania-Niedbała, uczniowie posłuchali legend i opowieści związanych z historią modrzewiowej świątyni i mieszkańców wioski nad Cedronem, zaś w Izbie Regionalnej szukali przedmiotów potrzebnych do wykonywania codziennych czynności, używanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a współcześnie czasem całkowicie zapomnianych. 


<<< powrót

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?