„Chrzanolandia zaprasza na … Jarmark Cudów”

W dniach 28-29 marca 2015 roku w Centrum Handlowym Max odbył się Jarmark Cudów. Ten swojego rodzaju festyn rękodzieła i tradycji wpisał się już w kalendarium corocznych imprez realizowanych przed Świętami Wielkanocnymi.

W ramach wydarzenia zaprezentowało się 38 wystawców, a atrakcją były liczne bezpłatne warsztaty: wicia tradycyjnych palm wielkanocnych, garncarstwa, bibułkarstwa, zdobienia jaj wielkanocnych metodą batikowania, szycia pacynek z filcu, filcowania, malowania rzeźbionych ptaszków z drewna oraz warsztaty w technice koronki klockowej.

Jarmark jest innowacyjną formą prezentacji tradycji i kultury, a także promocją produktów regionalnych, tradycyjnych i wsparciem dla ginących zawodów. Podczas wydarzenia można było zakupić rękodzieła ludowe, dekoracje wielkanocne oraz znaleźć oryginalny prezent dla najbliższych, a było, z czego wybierać. Odwiedzający goście mogli zakupić również smakołyki – świąteczne wypieki wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Gromca i Mętkowa. Panie przygotowały chleby na naturalnym zakwasie, były babki, babeczki, mazurki, smalczyk i kiszone ogórki.

W tym roku Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” zadbała o edukacyjny walor przedsięwzięcia – przy każdym stoisku były opisy przedstawiające naszych twórców, jak również informacje dotyczące tradycji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. Uczestnicy mogli poczytać o formach zdobienia jaj, o historii palmy wielkanocnej czy symbolice koszyka wielkanocnego. Przedstawieni byli artyści ludowi ze szlaku tradycyjnego rękodzieła – garncarz Jan Głuszek, Kazimiera Musiak, Łukasz Mentel. Każde stoisko było pięknie udekorowane w stylu regionalnym nawiązującym do tradycji i kultury Krakowiaków Zachodnich, za co serdecznie dziękujemy naszym wystawcom. Jedynym wyjątkiem było stoisko naszego beneficjenta Stowarzyszenia Ziemi Lipowieckiej, gdzie w średniowiecznych przebraniach zaprezentowali się członkowie, zachęcający do wstąpienia w swoje szeregi.

Poza naszymi tradycyjnymi warsztatami zaprosiliśmy również do współpracy Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego. Dwa stoiska – jedno z warsztatami z carvingu, a drugie o nazwie „milusińskie spa” cieszyły się ogromną popularnością. Można było uzyskać porady kosmetyczne, zrobić makijaż i fryzurę, pomalować paznokcie, nauczyć się robienia ciekawych ozdób z owoców i warzyw, a także zapoznać się z ofertą edukacyjną.

Duża popularnością cieszył się zabawki drewniane wykonane przez Pana Łukasza Mentla, które w jego rodzinie były przekazywane z pokolenia na pokolenie od ponad stu lat. Na stoisku dzieci mogły własnoręcznie pomalować drewniane ptaszki, a efekty swojej pracy zabrać ze sobą.

Pod kierunkiem Pani Jadwigi Bolek dzieci uczyły się szycia zabawek z filcu, które były interesującą propozycją zarówno dla chłopców jak i dla dziewcząt.  Co ciekawe dla niektórych nawet nastoletnich uczestników było to pierwsze spotkanie z igłą i nitką w życiu. Niejednokrotnie było tak, że ci, co skorzystali z warsztatów pojawili się również w niedzielę. Własnoręcznie wykonane zabawki – pacynki, pluszaki czy zakładki uczestnicy mogli zabrać ze sobą.

Serdecznie dziękujemy wystawcom za zaangażowanie i kultywowanie lokalnych tradycji podczas wydarzenia Jarmark Cudów oraz za wszystkie miłe słowa wypowiedziane podczas samej imprezy jak również i te przesłane drogą pocztową.

Podziękowania kierujemy do współorganizatorów Centrum Handlowego MAX: Pana Kazimierza Stec, Pani Magdaleny Stec, Pana Michała Stec, Pani Katarzyny Baran za zaangażowanie i współpracę oraz Pracowników.

Pragniemy podziękować wszystkim Gościom, którzy uczestniczyli wraz z nami w tym wydarzeniu, które w znakomity sposób spaja naszą polską społeczność i ukazuje bogactwo dziedzictwa kulturowego powiatu chrzanowskiego. Serdecznie zapraszamy do podtrzymywania, kultywowania regionalnych tradycji oraz współpracy w promowaniu lokalnych przysmaków.

Dodatkowo pragniemy podziękować za wypożyczenie sprzętu: Panu dr Markowi Grabskiemu – Dyrektorowi Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec w Wygiełzowie oraz Parcownikom, Pani Małgorzacie Bigaj- Dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie, Pani Marzenie Pierzchała – Dudek Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Babicach, Panu Franciszkowi Marchaj.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym osobom za ogrom pracy, poświęcony czas oraz wniesiony trud  w organizację imprezy.

 

 

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?