Zioła, które mają chronić przed niebezpieczeństwami żywiołów tego świata

GODZINY OTWARCIA
BIURA LGD:
Pn. od 7:30 do 12:30 
Śr. od 11:30 do 15:30
Pt. od 7:30 do 12:30 

Poza godzinami
pracy biura
prosimy o kontakt
telefoniczny
z numerem telefonu
664 067 821
Zioła, które mają chronić przed niebezpieczeństwami żywiołów tego świataW czwartkowy wieczór mieszkańcy Zielonek mogli uczestniczyć w wyjątkowych Etno-warsztatach oraz równolegle prowadzonych warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez Izbę Regionalną w Zielonkach. Patronat nad warsztatami objęli Sołectwo Zielonki oraz Instytut Dziedzictwa w Krakowie.
W tajniki i magię zielnych bukietów, wprowadziła pani Marzena Gadzik-Wójcik, radna gminy Zielonki, która wspiera wszystkie przedsięwzięcia służące pielęgnacji starych zwyczajów i tradycji kultywowanych w Zielonkach. Praktyczne aspekty kompozycji zielarsko-florystycznych omówiła pani Bernadetta Walczak, która od kilku lat angażuje się w wydarzenia związane z krzewieniem kultury ludowej i rękodzieła z licznymi sukcesami na swoim koncie. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się nowych interpretacji  i przypomnieli te, które pamiętali z lat dzieciństwa dotyczących święcenie ziół 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ten zwyczaj  ma potrójne objaśnienie: teologiczne, legendarne i praktyczne objaśniała pani Marzena Gadzik-Wójcik.

Święto Matki Boskiej Zielnej w Kościele katolickim jest obchodzone od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.
Pani Bernadeta Walczak podkreśliła w czasie warsztatów: …To święto zawsze pobudzało wyobraźnię. Było spektakularne, wonne, bajeczne i magiczne. Zwyczaj układania zielnych bukietów chcemy w Zielonkach na nowo interpretować, aby wykorzystać ukryty potencjał, czyli całą „pedagogikę bukietów zielnych”.

Etno-warsztaty zielarsko-florystyczne były dostosowane do możliwości i potrzeb dzieci i dorosłych, w których wzięło ponad 40 osób. „Celem, jaki stawia sobie Izba Regionalna  w Zielonkach jest rozbudowanie motywacji do działania, aktywności kulturalnej i społecznej, odkrywanie własnych możliwości, zapewnienie otwartej przestrzeni dla rozwoju kreatywności i relacji interpersonalnych, nabycie wiedzy o zastosowaniu ziół i kwiatów oraz pełna integracja mieszkańców  Zielonek rdzennych i napływowych” dodaje Mariusz Zieliński – dyrektor Biblioteki w Zielonkach.

Pan Władysław Orzechowski, sołtys i radny gminy Zielonki podsumował: …Dzisiejsze warsztaty i sobotni konkurs „Cudowna Moc Bukietów 2015” to ostatni moment by wykorzystać obyczaj jeszcze żywy w naszej miejscowości której prastara nazwa wspaniale koresponduje z tematyką gromadzenia i święcenia ziół. Nie staramy się tworzyć święta w sposób sztuczny, lecz je „absorbujemy” i ożywiamy odnajdując w nim ukryte stare i współczesne znaczenia…

Zioła, które mają chronić przed niebezpieczeństwami żywiołów tego świata
Aplikację można pobrać na
urządzenia z IOS i Android
Sklep App Store (IOS)
Zioła, które mają chronić przed niebezpieczeństwami żywiołów tego świata

Sklep Google Play (Android)
Zioła, które mają chronić przed niebezpieczeństwami żywiołów tego świata

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?