Zapomniane rzemiosło w Regulicach

Poznaj, zwiedzaj, zasmakuj, odkrywaj

Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu zaprasza w dniu 15 maja 2016r. w godzinach od 10.00 do 17.00 na wydarzenie Zapomniane rzemiosło w Regulicach, organizowane w Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszka w Regulicach (ul. Kijowska 2, 32-566 Alwernia) w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2016.

Program

W godzinach od 10.00 do 17.00 przeprowadzone zostaną bezpłatne warsztaty i pokazy rzemiosła ludowego:

garncarskie – poznaj historię, tradycje i tajniki dawnego rzemiosła. Dowiedz się jak dawniej przebiegała praca garncarza. Przejdź wszystkie etapy jego pracy. Wytwórz i zabierz do domu naczynie wykonane pod okiem Pana Stanisława Matyasika z Rybnej.

rzeźbiarskie – poznaj warsztat rzeźbiarza i techniki rzeźby w drewnie. Zobacz jak rzeźbi się ręcznie a jak piłą. Spróbuj swoich sił i wykonaj własną rzeźbę w drewnie lipowym. Warsztaty poprowadzi Pan Władysław Tomczyk z Bolęcina.

koronki klockowej – podpatrz jedną z najciekawszych i najtrudniejszych technik rękodzieła artystycznego. Naucz się podstawowych splotów i stwórz własną pracę. Warsztaty poprowadzi Pani Magdalena Mazurek-Sęk z Regulic.

hafciarskie, szydełkarskie – nabądź praktyczne umiejętności związane z techniką haftu oraz szydełkowania i wykonaj ozdobę do swojego domu. Warsztaty poprowadzi Pani Maria Kucia z Nieporazu.

piekarskie – przygotuj ciasto, z którego wypieczesz naturalny chleb na zakwasie w piecu kuchenno-chlebowym pod okiem gospodyń z Koła Gospodyń Wiejskich w Regulicach.

dziewiarskie – przyjrzyj się jak dawniej wykonywano w Regulicach szaliki oraz swetry. Spróbuj wykonać własny fragment dzianiny. Warsztaty poprowadzi Pani Dorota Odrzywołek z Regulic.

bibułkarskie – wykonaj kwiaty z bibuły poznając przy tym różne techniki bibułkarskie: wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, cukierkowanie, becikowanie. Umiejętności i wiedzę przekaże Pani Kazimiera Musiak z Mirowa.

Dodatkowo zorganizowane zostaną warsztaty Lniane fantazje – zaprojektuj i wykonaj własną ozdobę z lnu np. serwetkę lub portfelik wykorzystując poznaną historię rośliny, jej zastosowanie oraz właściwości dekoracyjne.

Serdecznie zachęcamy odwiedzających nas Gości do zwiedzenia Ekomuzeum Garncarstwa wraz z Izbą Tradycji Regionalnych w Regulicach obrazujących dziedzictwo kulturowe oraz walory przyrodnicze i historyczne regionu. Wystawy przybliżają ważne dziedziny działalności oraz życia codziennego mieszkańców sołectw: Regulic i Nieporazu z przełomu XIX i XX wieku i prezentują: obyczaje, zwyczaje, folklor, religijność, rolnictwo oraz rzemiosło.

Na wszystkich Gości czekał będzie darmowy poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Regulic i Nieporazu.

Równolegle w odległości 200 metrów od Ekomuzeum Garncarstwa w ramach odrębnej atrakcji w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich będzie można zwiedzić Winnicę Czak oraz zdegustować produkowane przez nią wina.

Ponadto miłośników odpoczynku wśród natury, zapraszamy do odwiedzenia XVI-wiecznego źródełka położonego około 200 metrów od Ekomuzeum Garncarstwa. Z triasowych skał wapiennych bije bardzo silne wywierzysko, które zachwyca czystością i smakiem wody. Na zagospodarowanym placu stoi wiata z ławkami, palenisko i obudowana studnia.

Więcej informacji znajduje się na profilu społecznościowym Stowarzyszenia www.facebook.com/regulicesprin

Zapomniane rzemiosło w Regulicach

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?