Zapachniało tradycją – harcerski biwak

W dniach 27-29 listopada 2015 r. Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” została zaproszona przez Związek Drużyn Harcerskich – Libiąż do współzorganizowania biwaku pt. „Wokół tradycji i zwyczajów” w Świetlicy Wiejskiej w Gromcu. Głównym celem przedsięwzięcia było przybliżenie regionalnych tradycji, zwyczajów i obrzędów z terenu Ziemi Chrzanowskiej.

Biwak w Gromcu zgromadził ponad 60 uczestników – począwszy od zuchów, przez harcerzy, po kadrę instruktorską. Do sołectwa zjechało się 5 jednostek: 9 PDH „Pogromcy Ognia”, 10 PDH „Ignis Vitae” – drużyny harcerskie z Libiąża ; 8 PDH „Widmo” z Chrzanowa oraz GZ „Zdobywcy Świata” z Libiąża i GZ „Jedyneczki” z Chrzanowa.

Wspaniała zabawa zaczęła się już w piątkowy wieczór, były piosenki, pląsy, gry i zabawy. Następnego dnia, tuż po sobotnim śniadaniu „zapachniało tradycją”, wszyscy wspólnie rozwijali swoje umiejętności manualne pod okiem członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Gromca. W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, kultywowania bogatych polskich tradycji i zwyczajów oraz propagowania kreatywnego działania na rzecz wzmacniania więzi międzypokoleniowych. Członkinie pokazały dzieciom jak wykonać tradycyjne świąteczne ozdoby bożonarodzeniowe i kartki okolicznościowe. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się również, jak to dawniej wieszano ciastka na naturalnych choinkach, których zapach mieszał się z zapachem świerkowych gałęzi, tworząc niezapomniany aromat. Następnie dzieci lukrowały wcześnie upieczone pierniczki, kruche ciasteczka, i tak tradycja przeplatała się z współczesnością.

Warsztaty dostarczyły dzieciom wielu emocji i przeżyć, dobrych praktyk oraz możliwości współtworzenia polskiej tradycji.

Po poobiednim odpoczynku na uczestników czekały kolejne atrakcje. Panie z gromieckiego Koła Gospodyń przygotowały pokaz wytwarzania tradycyjnego chleba na naturalnym zakwasie oraz robienia masła. Uczestnicy poznali kolejno wszystkie etapy oraz z dużym zainteresowaniem zapoznali się z dawnymi narzędziami codziennego użytku w gospodarstwach domowych. Potem odbyła się degustacja wypieku z masłem, na którą dzieci oczekiwały z niecierpliwością. Była to wspaniała nauka oraz zabawa, która dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych doświadczeń.

Kolejną atrakcją było wykonanie plakatu w konkursie nt. „Kierunek Azja! Ze skautowego jamboree wędrujemy przez kontynent kontrastów.” ogłoszonego przez Główną Kwaterę ZHP oraz taniec integracyjny – „Belgijski” na kanwie narodowych tańców z różnych zakątków Europy.

Podsumowaniem spotkania z Członkiniami KGW w Gromcu było wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, ozdabianie choinki własnoręcznie wykonanymi ozdobami na warsztatach. Dzieci poznały tradycje wigilijne i noworoczne oraz ich symbolikę: ubierania choinki, składania życzeń świątecznych, spożywania wieczerzy wigilijnej i inne. Ponadto Panie zaprezentowały i opowiedziały o elementach stroju damskiego i męskiego Krakowiaków Zachodnich, a także jak się ubierały ich babcie.

Po kolacji harcerze i zuchy z okazji Andrzejek zorganizowali lanie wosku, a nawet odczytywali swą przyszłość z magicznej kryształowej kuli. Tego wieczoru swoje 2. urodziny obchodziła GZ „Zdobywcy Świata” były życzenia i duży tort.

W nocy miało miejsce niezwykłe wydarzenie, jakim było złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego przez kilku harcerzy z dwóch drużyn: libiąskich – „Pogromcy Ognia”  (dh Julia Szałaj) i 10 PDH „Ignis Vitae” (dh Julia i dh Justyna Jeżyk i dh Marcin Dworak). Po próbie odwagi, ognia, smaku, wiedzy i wody wypowiedzieli słowa: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym (-ą) Prawu Harcerskiemu” i tym samym dołączyli oni do grona harcerskiej drużyny.

W trakcie wydarzenia uczestnicy wykonywali zadania, które kształtowały ich umiejętność współpracy, uczyły odpowiedzialności i samodzielności. Biwak pozwolił młodym na przeżycie prawdziwej przygody i nauczył ich wielu cennych zręczności.

W niedzielne popołudnie wszyscy bezpiecznie i dobrych humorach wrócili do swoich domów. Pożegnań, gratulacji i podziękowań za mile spędzony czas nie było końca. /Biwak był wyjątkowo udany, widać było radość na twarzach zuchów, harcerek i harcerzy… Oby więcej takich spotkań.

LGD „Partnerstwo na Jurze” dziękuje Związkowi Drużyn Harcerskich – Libiąż za zaproszenie do współpracy.

LGD pragnie również złożyć serdeczne gratulacje druhom i druhnom, dla których ten biwak stał się najważniejszą chwilą w ich harcerskim życiu.

LGD dziękuje KGW z Gromca za kultywowanie tradycji, zwyczajów, obrzędów oraz przeprowadzenie warsztatów.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom: zuchów, harcerek, harcerzy i instruktorów.

Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?