Wielkanocne palmy z Zielonek

GODZINY OTWARCIA
BIURA LGD:
PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
7:15 – 15:30Wielkanocne palmy z ZielonekW miniony czwartek w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach miały miejsce warsztaty etnograficzne, podczas których można było samodzielnie stworzyć niepowtarzalną palmę wielkanocną. Wszak wkrótce Niedziela Palmowa. Inspiratorem warsztatów była otwarta jesienią przy zieloneckiej książnicy Izba Regionalna.

Koncepcją utworzenia izby – powiedział pomysłodawca powstania Izby Regionalnej Mariusz Zieliński – było nie tylko gromadzenie eksponatów z minionej epoki, ale to, by te zbiory funkcjonowały nadal w świadomości lokalnej, np. poprzez naukę wyplatania palm. Przypomnijmy, że przed tygodniem odbyły się warsztaty bibułkarskie.

Cieszy nas fakt przybycia na te zajęcia nie tylko licznej grupy mieszkańców, ale także przedstawicieli lokalnego samorządu – Marzeny Gadzik-Wójcik i Władysława Orzechowskiego.

Głęboko wierzę w to, że tego typu inicjatywa – stwierdził sołtys Orzechowski – nie tylko przyczyni się do wskrzeszenia staropolskich obrzędów i tradycji, ale stanie się wspaniałą formą integracji oraz zabawy, nie tylko dla najmłodszych uczestników tych warsztatów.

Nadmieńmy tu, że przekrój wiekowy był ogromny, od maleńkiej trzyletniej dziewczynki po bez mała 80-letnią mieszkankę Zielonek.

M. Gadzik-Wójcik dodała – jest to również pretekst do wymiany wspomnień między mieszkańcami rdzennymi i napływowymi o dawnych Zielonkach,  co jest dla nas niezmiernie ważne, gdyż współcześnie, ta miejscowość, w nieodwracalnym procesie, stała się zieloną sypialnią Krakowa.

Rodowici mieszkańcy pragną nade wszystko zachować dla przyszłych pokoleń, wszystko to, co kiedyś było tu powszechnie znane i praktykowane, a są to między innymi, pełne uroku, mieniące się kolorami bibułkowych kwiatów i  zielonych pierwocin wiosny, palmy.

Dodać należy, że warsztaty nie mogłyby się odbyć gdyby nie ogromna pomoc i wsparcie Bernadety Walczak, która zyskała już miano lokalnej artystki, a wszystkie wyroby rękodzielnicze, które wyszły spod jej rąk budzą powszechny zachwyt. Zofia Chacuś i Leokadia Piątek dodały, że bardzo kochają te stare zwyczaje i dopóki tylko starczy im sił
i zdrowia, będą się angażować we wszystkie przedsięwzięcia Izby Regionalnej,  w podtrzymywaniu tych tradycji.

Już w najbliższą niedzielę, po mszy św. o godz. 12:00   efekty czwartkowych prac będą ocenione i nagrodzone przez jury konkursu na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną 2015”, zorganizowaną przez Izbę Regionalną w Zielonkach oraz Sołectwo Zielonki. A, co ciekawe, jury konkursu będzie oceniać najpiękniejszy wygląd samodzielnie wykonanej palmy,  a nie jej wielkość!

Wielkanocne palmy z Zielonek
Aplikację można pobrać na
urządzenia z IOS i Android
Sklep App Store (IOS)
Wielkanocne palmy z Zielonek

Sklep Google Play (Android)
Wielkanocne palmy z Zielonek

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?