Warsztaty i wystawa koronki klockowej na Jarmarku Cudów

W dniach 28-29 marca 2015 roku w trakcie trwania przedsięwzięcia „Chrzanolandia zaprasza na … Jarmark Cudów” współorganizowanego przez LGD „Partnerstwo na Jurze” można było zobaczyć unikatowe dzieła koronczarki Pani Moniki Dąbrowy (m.in. serwety, zakładki, obrazy, broszki, torebki, zapinki, a nawet sukienki, bluzki), które zostały wystawione na ekspozycję oraz uczestniczyć w warsztatach, prowadzonych przez Panią Lucynę Brusik. Był to bardzo dobry przykład promocji produktu lokalnego opartego na tradycji, a przede wszystkim ginącego zawodu.

Według legendy, pierwszą koronkę utkał pająk na krosnach pozostawionych przez młodą tkaczkę. Zachwycona delikatną robotą dziewczyna także chciała stworzyć podobny wzór, a ponieważ nie miała pajęczej zręczności, ukochany wystrugał dla niej z drewna klocki, które miały zapobiegać plątaniu się nitek. Tak mówi legenda. Prawda o powstawaniu koronki jest jednak równie ciekawa. Zapraszamy do jej poznania i wkroczenia w fascynujący świat koronki klockowej.

Warsztaty koronki klockowej poprowadziła Pani Lucyna Brusik, pokazując zaciekawionym dzieciom i dorosłym podstawowe sploty, których nauczyła się podczas warsztatów koronki klockowej zorganizowanych przez Lokalna Grupę Działania w dniach 16-18 marca 2015 roku. Znaczące zainteresowanie uczestników, mile nas zaskoczyło, ponieważ najmłodsi bardzo chętnie próbowali swoich sił w tej technice, która wymaga dużej cierpliwości i wielu, wielu godzin ćwiczeń.

Celem przeprowadzonych warsztatów podczas wydarzenia było przywrócenie i utrwalenie tradycji wykonywania koronki klockowej oraz reaktywacja ginącego zawodu.

LGD „Partnerstwo na jurze” składa serdeczne podziękowania dla Pani Moniki Dabrowa za udostępnienie prac, a Pani Lucynie Brusik za zaangażowanie i przeprowadzenie warsztatów z techniki koronki klockowej.

 

 

 

 

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?