W dniach 21-23 kwietnia 2015 roku odbyły się warsztaty bibułkarstwa ludowego zorganizowane przez LGD „Partnerstwo na Jurze”. Swoją wiedzą i umiejętnościami w zakresie plastyki obrzędowej dzieliła się z uczestnikami Pani Kazimiera Musiak z Mirowa.
W dzisiejszych czasach bibułkarstwo należy do tzw. ginących rękodzieł. Umiejętność tworzenia kwiatów z bibuły posiada coraz mniej osób. Obecnie rzemiosłem tym zajmują się głównie twórcy ludowi, którzy świadomie kultywują dawne tradycje. Jedną z takich osób jest Pani Kazimiera Musiak, która od ponad pięćdziesięciu lat inspiracji poszukuje w świecie przyrody – tworzy kwiaty, liście, szyszki. O kunszcie twórczyni ludowej świadczą uzyskane efekty najwierniejszego oryginału.
Zajęcia praktycznego wykonywania bibułowych bukietów poprzedzone zostały merytorycznym wprowadzeniem. Dzięki temu uczestniczki warsztatów dowiedziały się, że ozdobne wyroby z bibuły nie są przypadkowym wytworem mody kilku ostatnich lat, ale tradycyjnie ludową, choć dziś już nieco zapomnianą formą zdobniczą. Ponadto artystka przybliżyła techniki rękodzielnictwa takie jak: wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, cukierkowanie czy becikowanie oraz opowiedziała o sposobie na utrwalenie żywego koloru i trwałego kształtu tworzonych dekoracji poprzez zanurzenie ich w rozpuszczonym wosku. Następnie wykonały wyroby z bibuły w każdej z wymienionych technik, a później przygotowały elementy różnych układów i kompozycji bibułowych.
Pani Kazimiera, miłośniczka nieco już zapomnianego rękodzieła artystycznego, zaraziła swoją pasją wielu ludzi, również Panie biorące udział w warsztatach. Jej zaangażowanie, poczucie humoru sprawiły, że warsztaty upłynęły w pełnej uśmiechu atmosferze. Każdy z uczestników nauczył się tworzyć pojedyncze bibułkowe kwiaty, bukiety oraz kompozycje do dekoracji wnętrz. Szkolenie te okazało się nie tylko nowym i atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale także Panie ujrzały w bibułkarstwie możliwość podreperowania domowego budżetu.
Warsztaty szybko dobiegły końca, a każda z uczestniczek zdobyła nowe doświadczenie w tej dziedzinie potwierdzone dyplomami uczestnictwa w warsztatach. Wszyscy z zadowoleniem opuszczali warsztaty, niosąc w rękach piękne rękodzieła. W warsztatach uczestniczyło 106 osób.
Celem warsztatów jest aktywizacja mieszkańców oraz wzrost integracji społeczności lokalnej poprzez krzewienie tradycji i dziedzictwa kulturowego na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju.
Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” serdecznie dziękuje Pani Kazimierze Musiak za profesjonalne przeprowadzenie interesujących warsztatów bibułkarstwa ludowego, przekazanie wiedzy i umiejętności oraz przypomnienie pięknej tradycji.