Tydzień Bibliotek w gminie Zielonki

GODZINY OTWARCIA
BIURA LGD:
PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
7:15 – 15:30W piątek 8 maja uroczystym przemarszem pod obelisk Stanisława Wyspiańskiego w Węgrzcach został zainaugurowany tegoroczny Tydzień Bibliotek. Celem tego wydarzenia było zaszczepienie i upamiętnienie corocznego zwyczaju świętowania imienin artysty.
Uroczyste obchody otworzyła w pięknym, blisko stuletnim stroju krakowskim Anna Gzyl, gospodyni węgrzeckiej biblioteki, witając przybyłych na wspólne świętowanie gości. Wśród nich znaleźli się: dzieci z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach – grupa V i VI, pod opieką pań Ewy Przybyła i Beaty Firlińskiej oraz Zofia Daszkiewicz – poetka i Zofia Kot – Przewodnicząca Koła Seniorów z Węgrzc.

Pobyt Wyspiańskiego w podkrakowskiej miejscowości upamiętnia obelisk z pamiątkową tablicą, ustawiony w miejscu jego domu w 1969 roku. Spuściznę po artyście w postaci wierszy, poematów i albumów można dziś na nowo odkryć na bibliotecznych półkach. W 2011 r. rzeźbiarz z Woli Zachariaszowskiej Kazimierz Malski, wykonał popiersie artysty, które znajduje się w węgrzeckiej książnicy.

Aby uczcić pamięć i oddać hołd artyście, Zofia Daszkiewicz wyrecytowała wiersz p.t: „Dzwon”, który został poświęcony pamięci Stanisława Wyspiańskiego.

Po podniosłych uroczystościach, dzieci wróciły do czytelni, gdzie uczestniczyły w zajęciach plastycznych kolorując krakowskie stroje regionalne.

Mamy nadzieje, że węgrzeccy mieszkańcy kultywować będą zapoczątkowaną od nie dawna tradycję i że za rok spotkamy się ponownie, aby w tak niepowtarzalny sposób świętować imieniny Stanisława Wyspiańskiego.

Tydzień Bibliotek w gminie Zielonki

Tydzień Bibliotek w gminie Zielonki

Tydzień Bibliotek w gminie Zielonki
Aplikację można pobrać na
urządzenia z IOS i Android
Sklep App Store (IOS)
Tydzień Bibliotek w gminie Zielonki

Sklep Google Play (Android)
Tydzień Bibliotek w gminie Zielonki

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?