Spotkanie opłatkowe w Okleśnej

W dniu 11 stycznia 2015 roku Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” wzięła udział w spotkaniu opłatkowym w Domu Ludowym w Okleśnej, na zaproszenie Radnej – Pani Krystyny Wojtoń, Sołtysa – Pana Jana Jarząbek i Członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Okleśnej.

Zaproszonych gości, mieszkańców Okleśnej i Źródeł powitała Pani Krystyna Wojtoń. Złożyła wszystkim życzenia: zdrowia, szczęścia, miłości najbliższych i aby Nowy 2015 Rok pozwolił zrealizować plany, dotrzymać podjętych decyzji, pokonać trudności losu oraz podziękowała za współpracę.

Następnie uczestnicy spotkania przełamując się opłatkiem składali sobie życzenia i zasiedli do wigilijnego stołu. Królowały na nim tradycyjne potrawy wigilijne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Okleśnej.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie jasełkowe pt. „Hej kolęda” w wykonaniu dzieci i młodzieży „Słoneczny kram” ze świetlicy z Okleśnej. Jasełka bardzo spodobały się publiczności, która nagrodziła wykonawców gorącymi oklaskami.

W trakcie spotkania na scenie recytował wiersze lokalny poeta, Pan Jan Pierzchała”, m.in.”:

„Mała Ojczyzna”

Ach, ma ojczyzno, moja kochana

Otwieram oczy-widzę cię z rana

Kocham od dziecka twoje pejzaże

które od Boga dostałaś w darze

 

Środkiem wioski rzeka płynie

pięknie Regulka brzmi jej imię

A obok Wisła płynie do morza

Zawsze młoda i wiecznie hoża

 

A w koło lasy i urocze góry

Jest to dzieło matki natury

Widzę te łąki i urodziwe pola

i chcę tu zostać, taka ma wola

 

Jest to nasza mała ojczyzna

wojenna zarosła już blizna

Po wojnie już zaniknął ślad

śpiewa o niej wędrowny dziad

 

Chcę by mnie tu pochowano

na grobie taki napis dano

Kochał swoja ojczyznę małą

pisał, okrywając ja chwałą.

Spotkanie opłatkowe cieszyło się wielkim uznaniem wśród uczestników oraz umożliwiło osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym wspólne spotkanie przy wigilijnym stole i przełamanie się opłatkiem, a także nawiązanie nowych znajomości i odświeżenie starych. A na twarzach wielu osób pojawiły się łzy wzruszenia. Rozmawiano o kultywowanych zwyczajach wigilijnych, śpiewano kolędy. Była to też dobra okazja do wymiany przepisów na świąteczne potrawy.

W wydarzeniu wzięło udział ponad sto osób. Uroczystość upłynęła w miłej i serdecznej atmosferze, pozwoliła na bliższe poznanie się zebranych gości, a także integrację osób z  różnych środowisk.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” doceniając trud i wysiłek Radnej, Sołtysa oraz Członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Okleśnej dziękuje za krzewienie kultury i tradycji lokalnej.

galeria zdjęć

 

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?