Stowarzyszenie PRZYJAZNA DOLINA RABY powstało z końcem 2008 roku. Inicjatorem poswatania stowarzyszenia były władze samorządowe gminy Gdów. LGD skupia przedstawicieli 3 sektorów tj. publicznego, gospodarczego i społecznego z terenu 6 gmin członkowskich tj. Biskupice, Gdów, Łapanów, Trzciana, Nowy Wiśnicz, Żegocina. Od końca roku 2009 działa biuro Stowarzyszenia, które organizuje pracę partnerstwa. LGD „Dolina Raby” jest jedną z 39 takich organizacji w województwie małopolskim i jedną z 338 w całej Polsce wybranych do realizacji swoich Lokalnych Strategii Rozwoju. Lokalna Grupa Działania działa w ramach Osi 4 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – Leader. Jest nadzorowana przez Marszałka Województwa Małopolskiego, a instytucją zarządzającą programem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Budżet Lokalnej Grupy Działania przeznaczony jest na wspieranie i stymulowanie rozwoju obszarów wiejskich, a także na szkolenia, nabywanie umiejętności i aktywizację lokalnej społeczności.
Zainteresowania LGD „Dolina Raby” skupiają się przede wszystkim na 7 przedsięwzięciach
w ramach, których chcemy realizować projekty tj:
- Szlak rowerowy Doliny Raby (potencjał – znakomite tereny do jazdy na rowerze, widoki i liczne zabytki)
- Agroturystyka poza szlakiem (potencjał – liczne gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne)
- Smak Doliny Raby (Najstarsza w Polsce książka kucharska „Compendium ferculorum” – powstała na Zamku w Nowym Wiśniczu, gdowska książka kucharska „Przygdowskie Smaki”, Żegocińska książka kucharska, chleb żarnowy z Łomnej – produkt tradycyjny wpisany na listę MRiRW)
- Nowoczesna firma
- Klaster drzewny (liczne firmy branży drzewnej)
- Czysta energia, odnawialne źródła energii
- Nie tylko przed telewizorem (sławni ludzi z terenu LGD np. Karol Wojtyła – wikariusz w Niegowici, Janusz Kulig – wicemistrz Europy, trzykrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych, Andrzej Zieliński – muzyk, kompozytor, pianista i założyciel zespołu „Skaldowie”, Jan Matejko – muzeum w Nowym Wiśniczu, Jan Henryk Dąbrowski założyciel legionów polskich we Włoszech, urodzony w Pierzchowie i wielu innych).
Wizja naszego obszaru przedstawia się następująco:
Chcielibyśmy, aby w przyszłości „Dolina Raby” była obszarem zintegrowanym wewnętrznie; regionem turystycznym, rozwijającym się także w innych dziedzinach gospodarki, obszarem małych i średnich przedsiębiorstw oraz usług, miejscem produkcji i sprzedaży zdrowej żywności przy jak najlepszym wykorzystaniu jego walorów – materialnych i duchowych, rozwoju przedsiębiorczości; ekologicznie czystym i energooszczędnym, z wykorzystaniem energii odnawialnej; miejscem ludzi dbających o zdrowie, o możliwościach uprawiania sportów i rekreacji, obszarem bezpiecznym.
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji:

Biuro Stowarzyszenie „Dolina Raby”
Adres:
Chrostowa 1A (teren Zespołu Szkół w Dąbrowicy),
32-742 Sobolów
przyjmuje strony od pon – pt w godzinach 9.00 – 14.00
(W pozostałych godzinach praca wewnętrzna lub praca w terenie. Istnieje możliwość telefonicznego umówienia spotkania w dogodnych godzinach popołudniowych)
Krzysztof Kwatera – Prezes/Kierownik Biura: 600 856 375
Patryk Paszkot – Z-ca Kierownika Biura: 600 856 618
Biuro Tel/faks: 14 685 44 44
email: kwatera@onet.pl oraz biuro@dolinaraby.pl