W styczniu 2005 roku samorządy siedmiu gmin: Bochnia, Drwinia, Kazimierza Wielka, Koszyce, Nowe Brzesko, Rzezawa, w tym lidera projektu – gminy Szczurowa, rozpoczęły realizację Pilotażowego Programu Leader+, obejmującego swym zasięgiem obszar województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

Program Leader+ opierał się przede wszystkim na wspomaganiu lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich poprzez tworzenie zintegrowanych strategii rozwoju oraz budowanie partnerstwa, tzw. Lokalnych Grup Działania i podejmowanie przez nie działań na rzecz rozwoju i promocji regionu.
W ramach Schematu I została utworzona Lokalna Grupa Działania, z inicjatywy środowisk lokalnych dokonano analizy możliwości rozwojowych terenów wiejskich i opracowano na tej podstawie Zintegrowaną Strategię Rozwoju Obszarów Wiejskich. W tym celu przeprowadzonych zostało szereg szkoleń informacyjnych i doradczych, służących zaangażowaniu mieszkańców w proces przygotowania koncepcji rozwoju obszarów wiejskich i tworzenia partnerstw publiczno-prywatnych. Efektem realizacji Schematu I było powołanie i zarejestrowanie Stowarzyszenia, które przyjęło nazwę Nadwiślańska Grupa Działania „E.O.CENOMA”. Nazwa naszego stowarzyszenia związana jest z położeniem gmin w widłach rzeki Wisły oraz występowaniem na tym obszarze geotermalnych wód cenomańskich.
W ramach Schematu II realizowane były kompleksowo projekty o charakterze wielosektorowym, które zostały odpowiednio opisane w Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zadania te miały różny charakter od doradztwa i szkoleń dla mieszkańców w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych oraz szkoleń dotyczących rozpoczęcia  i  funkcjonowania działalności agroturystycznej poprzez organizację imprez promocyjnych, pikników kulinarnych wraz z nagrodami, przeprowadzenie kampanii informacyjnej oraz konkursów w szkołach dot. kształtowania postaw ekologicznych u najmłodszych mieszkańców gmin, wyjazdów studyjnych. Ponadto w ramach projektu  przygotowano różnego rodzaju opracowania, ekspertyzy i informatory dot. źródeł energii odnawialnej na terenie objętym projektem, katalog obrzędów i tradycji, katalog zabytków architektury, materiały promujące region siedmiu gmin oraz  opracowano koncepcję nadwiślańskiej ścieżki rowerowej.
W związku z programową kontynuacją działalności, LGD obecnie realizuje działania wynikajace z założeń 4 osi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Działania zawarte w wspólnie opracowanej Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) są realizowane w oparciu o dwa tematy wiodące: poprawę jakości życia na terenach wiejskich oraz wykorzystanie zasobów naturalnych i kulturowych regionu. Zadania zapisane w strategii i wypracowane przez kilkumiesięczne, pełne zaangażowania spotkania mieszkańców w 2006 roku, są odpowiedzią na lokalne potrzeby społeczności, a jej treść została przygotowana w oparciu o główne założenia podejścia Leader czyli partnerstwo, innowacyjność, zarządzanie, oddolne podejście oraz współpracę.
Środki jakie otrzymaliśmy na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju to 10 902 420,00 zł. Mogą one być przeznaczone na projekty, które przyczynią się do zwiększenia aktywności społecznej i gospodarczej siedmiu gmin członkowskich.