Rękodzieło łączy pokolenia – warsztaty koronki klockowej

W dnia 16-18 marca 2015 roku Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” zorganizowała warsztaty z koronki klockowej pt. „Kunszt koronki klockowej”. Instruktorem była Pani Monika Dąbrowa dyplomowana koronczarka.

Koronka klockowa należy do najciekawszych i najtrudniejszych technik rękodzieła artystycznego. Do Polski mistrzów koronkarskich sprowadziła królowa Bona, która także zadbała o nauczycieli, aby to rękodzieło mogło rozpowszechnić się w naszym kraju. Koronka klockowa wykonywana jest przez splatanie ze sobą nici lnianych lub bawełnianych nawiniętych na specjalne szpulki zwane klockami. Wzór koronki klockowej, narysowany na kalce technicznej i usztywniony od spodu tekturą, jest przypięty szpilkami do poduszki lub wałka wypchanego trocinami. Dzięki tej technice uzyskać można delikatne ażurowe wyroby o bardzo zróżnicowanych wzorach. Istnieje wiele odmian koronek klockowych charakterystycznych dla różnych regionów świata. W zależności od rodzaju koronki do jej zrobienia używa się od kilku do ponad 100 par klocków. 

Koronka klockowa urzekła uczestników pięknem i precyzją. Podczas warsztatów uczestnicy zobaczyli unikatowe dzieła koronczarki Pani Moniki Dąbrowy (m.in. serwety, zakładki, obrazy, a nawet elementy ubioru), które zostały wystawione na ekspozycję. Był to bardzo dobry przykład promocji produktu lokalnego opartego na tradycji, a przede wszystkim ginącego zawodu.

Pani Monika od wielu lat zajmuje się koronką klockową, prowadzi warsztaty w ramach projektów związanych z ginącymi zawodami, tworzy wzory, projektuje i wykonuje koronki  do ubrań,  biżuterię. Uczestniczyła w wielu festiwalach i spotkaniach koronkarskich prowadząc pokazy i warsztaty w Polsce oraz za granicą.

Uczestnicy pod fachowym okiem podjęli naukę koronki klockowej od podstawowych koronkarskich splotów. Technika wyrobu koronki klockowej wymaga dużej cierpliwości i wielu, wielu godzin ćwiczeń, o czym przekonali się uczestnicy warsztatów. Wspaniała atmosfera, ogromna chęć zdobycia wiedzy to nie tylko zasługa instruktorki, ale samych uczestników.

Warsztaty zapewniły uczestnikom powrót do przeszłości, do czasu dzieciństwa babć i dziadków, ale przede wszystkim pozwoliły ciekawie spędzić wolny czas i rozwijać swoje umiejętności. Ponadto spotkanie pozwoliło zintegrować oraz poszerzyć grono ludzi promujących lokalną kulturę, folklor i tradycję. W warsztatach uczestniczyły 42 osoby z terenu powiatu chrzanowskiego.

Celem przedsięwzięcia było przywrócenie i utrwalenie tradycji rękodzieła ludowego, promocja rękodzielników, reaktywacja ginących zawodów, organizacja warsztatów rękodzielniczych oraz wystawa prac po warsztatowych a uzupełnieniem będą zdjęcia. Ponadto przekazanie mieszkańcom powiatu chrzanowskiego wiedzy na temat bogatej kultury naszego regionu, a szczególnie zainteresowanie ich podtrzymywaniem tradycji wykonywania zanikających zawodów.

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?