Polskie tradycje wciąż żywe – Marzanno, Marzanno, żegnaj ty zimowa panno … Witaj, Gaiku zielony, pięknie przystrojony …

Stało się już tradycją, że Stowarzyszenie Emerytów  i Rencistów „Wesoła Jesień” z Zagórza żegna zimę i wita wiosnę  wraz z dziećmi.

Zwyczaj żegnania zimy i witania wiosny jest obecny w polskiej kulturze od wieków, kultywowali go nasi przodkowie, także i my współcześnie. Mimo, że wraz z upływem czasu zmienia się ich charakter, a dawne obrzędy są stopniowo wypierane przez bardziej nowoczesne świętowania, wciąż nie brak osób, organizacji, które pielęgnują tradycje ustanowione w zamierzchłych czasach. Należą do nich Stowarzyszenie Emerytów  i Rencistów „Wesoła Jesień” z Zagórza.

W tym roku Stowarzyszenie odwiedziło Szkołę Podstawową nr 3 w Libiążu i wspólnie z nauczycielami oraz uczniami rozpoczęli przemarsz wkoło szkoły. Dzieci niosły Marzannę – kukłę symbolizującą panią zimę. Korpus kukły przedstawiał kobietę i wykonany był ze słomy, zamocowany na długim kiju, ubrany w odświętny strój oraz wianek.

Po spaleniu i symbolicznym utopieniu Marzanny nastąpił nowy obrzęd, wprowadzenia Gaika Zielonego, który ściśle jest związany z przywitaniem wiosny. Gaik to gałąź sosnowa, albo świerkowa przystrojona wstążeczkami, czasami innym ozdobami z papieru. Wprowadzano go, jako symbol wiosny i odnowy roślinności.

„Marzanna spalona, zła zima przepędzona

Wiosnę zaproście

Ona z gaikiem do nas przychodzi …”

Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe, a wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami z wielkim zaangażowaniem śpiewali wiosenne piosenki. Marzanna została spalona, a gaik zdobi wejście do szkoły i zachęca przyrodę do obudzenia z zimowego snu.

Uczniowie zapoznali się z tradycją obrzędu spalenia i topienia Marzanny oraz zwyczajem chodzenia z gaikiem.

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?