Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Chrzanowa

W dniu 6 stycznia Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” współorganizowała Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami Chrzanowa, by pokazać wydarzenie sprzed tysięcy lat we współczesności.

Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywany w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami (nadano imiona: Kacper, Melchior i Baltazar) wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

W postacie trzech królów wcielili się Panowie: dr Ryszard Sobieraj, Jan Patejko i Franciszek Marchaj z Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, którzy wystąpili w strojach sfinansowanych przez Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo na Jurze”. Towarzyszyli im ułani małopolskiej kawalerii w barwach 21 pułku Ułanów Nadwiślańskich. Trasa wiodła z Placu Tysiąclecia, obok kościoła Matki Boskiej Różańcowej, następnie pasażem handlowym za Domem Kultury na Rynek chrzanowski w stronę symbolicznej gwiazdy, zawieszonej na dzwonnicy kościoła św. Mikołaja. Za Orszakiem podążali: samorządowcy, mieszkańcy powiatu, kolędnicy oraz turyści w wielobarwnych strojach i koronach na głowie. Punktem kulminacyjnym było pokłonienie się Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Pochód ma przypominać o polskiej tradycji jasełkowej oraz zachęcać do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Objawienia Pańskiego. W Orszaku udział wzięło kilka tysięcy osób.

Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców, szczególnie dzieci i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w powiecie chrzanowskim. Ponadto stanowi wspaniałą okazję do odbudowywania więzi w społecznościach oraz jest odwołaniem się do wieloletnich tradycji polskich.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” składa serdeczne podziękowania Towarzystwu Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie za podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz owocną współpracę.

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?