Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała promowała się w i prowadziła punkt konsultacyjno-informacyjny w dniu 06 września 2015 podczas finału 16 Święta Fasoli w Zakliczynie.

Pierwszy weekend września już po raz szesnasty zgromadził wielu wystawców oraz tłumy smakoszy jedynego w swoim rodzaju „Pięknego Jasia”.

Pierwsze obchody w Stolicy Fasoli odbyły się w II połowie lat 90-tych z inicjatywy działaczy samorządu rolniczego, od 2000 r. fasolowa biesiada odbywa się cyklicznie. Impreza promująca produkt lokalny i tradycyjny Małopolski w tym terenu LGD Dunajec-Biała organizowana przez Gminę Zakliczyn mieściła się na terenie Kompleksu Rekreacyjno – Sportowego.

Pozwoliło to pomieścić licznych wystawców, których z roku na rok jest coraz więcej. Wystawa produktów lokalnych, degustacje potraw – w tym na stoisku Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała, występy zespołów to tylko niektóre z atrakcji jakie czekały na odwiedzających nas gości.

Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała utworzyła Punkt Konsultacyjny, w którym każdy mieszkaniec obszaru LGD (gmina Ciężkowice, Gm. Pleśna, Gm. Wojnicz i Gm. Zakliczyn) mógł przedstawić swoje pomysły, projekty, zadania, które chciałby/zamierza realizować w ramach inicjatywy LEADER w ciągu najbliższych lat za pośrednictwem LGD Dunajec-Biała. Mowa tu oczywiście o nowej LSR na lata 2014-2020.

„Święto Fasoli” stało się tradycją naszego regionu, którą z całą pewnością warto kontynuować.

Przypominamy, że fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca została wpisana na listę chronionych nazw pochodzenia w UE jesienią 2011 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem również u naszych zachodnich sąsiadów. Turyści odwiedzający region, nie tylko podczas naszego święta, coraz częściej pytają o potrawy na bazie „Pięknego Jasia”. Jest w czym wybierać, z fasoli potrafimy przygotować około stu dań od pierogów, przez masło na torcie fasolowym kończąc.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel 14 665 37 37 w godz. 07:45 – 15:45

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?