I Rajd Konny trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz

W dniu 1 maja 2015 roku, 25 Ułanów pasjonatów historii przemierzyło trasę z Oświęcimia do Alwerni szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z niemieckiego obozu KL Auschwitz.

Rajd rozpoczął się w Oświęcimiu, gdzie uczestnicy zapalili znicze pod  „Ścianą Straceń” na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz. Następnie Ułani wałami nad Sołą przejechali na oświęcimskie bulwary, gdzie spotkali się z mieszkańcami miasta. Kolejny postój był w Bobrku, w Gminie Chełmek przy Domu Ludowym. W Gminie Babice trasa rajdu przebiegała z Mętkowa do Dworu z Drogini na terenie Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie. W miejscu postoju kawalerzystów uczniowie szkół z terenu Gminy Babice, mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych oraz powiatowych mieli możliwość wysłuchania opowieści o Witoldzie Pileckim. O oprawę artystyczną i muzyczną zadbał chór z Zespołu Szkół w Babicach pod przewodnictwem Pana Marcina Kaszuby. Koło Gospodyń Wiejskich z Wygiełzowa przygotowało poczęstunek dla strudzonych drogą kawalerzystów. Następnie uczestnicy rajdu wyruszyli spod Dworu z Drogini w kierunku Alwerni. Przy klasztorze oo. Bernardynów wzięli udział w nabożeństwie majowym.

Jeźdźcy w ciągu dnia przebyli trasę około 28 km odtwarzając drogę pierwszego etapu ucieczki z KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku przebycia rotmistrza Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. Całkowita trasa ucieczki wiodła poprzez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką, Bochnię i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku Koryznówka należącym do Tomasza Serafińskiego Pilecki pisał dla władz Armii Krajowej swój pierwszy raport z Auschwitz.

W miejscach postoju kawalerzystów mieszkańcy okolicznych miejscowości mieli możliwość obejrzenia dokumentalnego filmu „Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Organizatorami przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji Kawalerii im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z Chrzanowa oraz oświęcimskie Stowarzyszenie Auschwitz Memento / Akcja Projekt: Pilecki.

Celem Lokalnej Grupy Działania było ocalenie od zapomnienia wielkiego czynu bohatera narodowego rotmistrza Witolda Pileckiego. LGD zafundowała uczestnikom rajdu pamiątkowe koszulki.

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?