Górskie wędrowanie na Śliwkowym Szlaku

Górskie wędrowanie na Śliwkowym Szlaku

Górskie wędrowanie na Śliwkowym Szlaku

Położenie Śliwkowego Szlaku na styku trzech mezoregionów – Beskidu Wyspowego, Pogórza Wiśnickiego i Pogórza Rożnowskiego daje wspaniałe możliwości aktywnego wypoczynku. Najprostszą formą ruchu jest tutaj piesze wędrowanie. Trasy, które Państwu polecamy, są zróżnicowane pod względem trudności jak i czasu trwania, co pozwoli wybrać odpowiednią opcję spaceru, uwzględniając swoje możliwości fizyczne. Bogata fauna i flora, mnogość zabytków, czyste podgórskie powietrze oraz wspaniałe krajobrazy spowodują, że zechcecie tutaj wracać aby wędrować oraz smakować to, co u nas najlepsze. Na trasy zaprasza Łukasz Kornaś – przewodnik turystyczny terenowy

  „Szlak Suszonej Śliwki”

  • – Flagowa trasa spacerowa Stowarzyszenia, poprowadzona przez miejscowości, gdzie bije śliwkowe serce. Jest to niebiesko znakowany szlak mający początek i koniec przy szkole w Dobrocieszu. Czas przejścia ok. 4,5 godziny.

  „Kopiec – najwyższy szczyt powiatu brzeskiego”

  • – Wycieczka, którą również rozpoczynamy w Dobrocieszu, a zakończymy w Rajbrocie albo w Wojakowej lub w miejscu startu. Obok wejścia na Kopiec (585 m n.p.m.), udamy się na szczyt Kobyły (603 m n.p.m.). Tutaj zapoznamy się tragiczną historią walk partyzanckich z hitlerowcami na polanie Mulowiec oraz zwiedzimy cmentarz wojenny z I wojny światowej. Odpoczywając w punkcie widokowym nieopodal Szczełby będziemy podziwiać wspaniałe panoramy beskidzkie i pogórzańskie. Czas przejścia w zależności od wariantu powrotu ok. 4-5 godzin.

  „Pasmo Szpilówki”

  • – Wycieczkę rozpoczniemy na rynku w Lipnicy Murowanej pod pomnikiem św. Szymona, skąd udamy się do trzech zabytkowych lipnickich kościołów (w tym do świątyni pw. Św. Leonarda, wpisanej na listę UNESCO) i dworu Ledóchowskich. Następnie ruszymy czarnym szlakiem w kierunku Dominicznej Góry (468 m n.p.m.), gdzie zmienimy szlak na zielony prowadzący nas w kierunku Iwkowej. Wzgórza Pogórza Wiśnickiego które zdobędziemy to Piekarska Góra (515 m n.p.m.), Szpilówka (516 m n.p.m.) i Bukowiec (494 m n.p.m.). Na szczycie Panieńskiej Góry zatrzymamy się w miejscu, gdzie postawiono „Krzyż powstańców” upamiętniający Powstanie Styczniowe. Z kolei w okolicy Bukowca zboczymy trochę ze szlaku, aby odwiedzić „Pustelnię św. Urbana”. Wycieczkę możemy zakończyć na przełęczy, przez którą przebiega droga z Tymowej do Iwkowej lub będziemy ją kontynuować przez Machulec w kierunku Czchowa. Czas przejścia ok 5-6 godzin.

  „Z Machulca nad Dunajec”

  • – Może być to osobna wycieczka lub kontynuacja marszu Pasmem Szpilówki. Startujemy z przełęczy obok krzyża partyzanckiego, żeby po godzinie wejść na szczyt Machulca (480 m n.p.m.), skąd rozlega się kapitalny widok na bliższą i dalszą okolicę, aż po Tatry! Następnie szlak poprowadzi nas do czchowskiego rynku, gdzie zwiedzimy zabytkowy kościół pw Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz ruiny zamku czchowskiego, zwanego popularnie „Basztą”. Kolejnym punktem wycieczki będzie przeprawa promowa przez Dunajec łącząca Czchów z miejscowością Piaski Drużków. Stąd udamy się nad Jezioro Czchowskie, gdzie przechodząc przez zaporę na Dunajcu zakończymy wycieczkę. Czas przejścia ok. 6 godzin.

  „Wokół Rogozowej”

  • – Mierząca 536 m n.p.m. Rogozowa to najwyższe wzniesienie Pogórza Wiśnickiego. Pętla, którą można obejść wokół niej, to krótka trasa prowadząca spod Bacówki „Biały Jeleń” do Rajbrotu. W Rajbrocie zobaczymy zabytkowy kościół i spichlerz, zaś w Bacówce zwiedzimy „zagrodę karpacką”. Czas przejścia ok. 3 godziny.

  „Kamienie Brodzińskiego – Widoma”

  • – Początek trasy pod szczytem wzgórza Paprotna (441 m n.p.m.), gdzie znajduje się pomnik przyrody „Kamienie Brodzińskiego”, czyli malownicze skały w różnych kształtach. Po zapoznaniu się z tymi wyjątkowymi rzeźbami geologicznymi ruszymy niebieskim szlakiem w kierunku Rajbrotu. Po odpoczynku w tej miejscowości udamy się na szczyty Łopusze Wschodnie (612 m n.p.m.) oraz Łopusze Zachodnie (661 m n.p.m.). Wycieczkę możemy zakończyć w punkcie widokowym na Przełęczy Widomej lub udać się dalej w głąb Beskidu Wyspowego. Czas przejścia ok. 5 godzin.

  „Kamionna i Laskowa”

  • – Trasa tej beskidzkiej wycieczki poprowadzi nas niebieskim szlakiem z Przełęczy Widoma na szczyt góry Kamionna (801 m n.p.m.) a dalej na Pasierbiecką Górę (764 m n.p.m.). Tutaj odbijemy na żółty szlak, którym dotrzemy do miejscowości Pasierbiec, aby odwiedzić sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia. Następnie zejdziemy do Łososiny Górnej i Laskowej, gdzie zakończymy wycieczkę. Czas przejścia ok. 5 godzin.

  “Pasmo Łososińskie”

  • – Kolejna wycieczka, której metę zlokalizowałem w Laskowej. Tym razem wystartujemy z Przełęczy św. Justa położonej nad Jeziorem Rożnowskim. Pierwszym przystankiem na trasie będzie dawne “Szybowisko”, gdzie pionierzy lotnictwa sądeckiego realizowali swoje pierwsze marzenia o lataniu. Następnie wyjdziemy na Jaworz (918 m n.p.m.), pod szczytem którego znajduje się wieża widokowa pozwalająca zachwycać się imponującymi widokami od Tarnowa aż po szczyty Tatr. Wędrując dalej przez Sałasz (905 m n.p.m.) połączymy się z czarnym szlakiem, który zaprowadzi nas do Laskowej. Trasa tej wycieczki poprowadzona jest częściowo szlakiem dalekobieżnym Tarnów – Wielki Rogacz. Czas przejścia ok 6 godzin.

  “Nad Jeziorem Rożnowskim”

  • – Jeszcze jedna wycieczka wzdłuż szlaku Tarnów -Wielki Rogacz, również mająca punkt startowy na Przełęczy św. Justa ale poprowadzona w przeciwnym kierunku. Pozwoli nam ona podziwiać m.in. panoramę Jeziora Roznowskiego, a także zdobyć oba szczyty Ostrej Góry – Południowy (483 m n.p.m.) i Północny (459 m n.p.m.). W Rożnowie zatrzymamy się przy kilku interesujących zabytkach, dalej podejdziemy pod szczyt Majdanu (512 m n.p.m.) żeby wycieczkę zakończyć w Bartkowej. Czas przejścia ok 6 godzin.

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?