Bractwo Ziemi Lipowieckiej

Podczas wydarzenia „Ziemniaczysko pod  Lipowcem” na terenie Skansenu swoje obozowisko rozbili Rycerze z Bractwa Ziemi Lipowieckiej, działający pod Stowarzyszeniem Ziemi Lipowieckiej.

Członkowie Bractwa przygotowali prawdziwy spektakl dla miłośników średniowiecznej historii. Widowiskowe pokazy walki ciężko i lekko zbrojnych wojowników, uzbrojenie oraz gawędy o rycerskich obyczajach przyciągnęły tłumy widzów. Szczególny podziw dla prezentowanego kunsztu i rycerskiej taktyki okazywały dzieci, które bardzo chętnie włączały się w  przygotowane zabawy. Natomiast odważni mogli spróbować swoich sił w walce z rycerzem na broń bezpieczną, a inni zakuć się w dyby.

Dodatkowo Goście mogli uczestniczyć w wielu warsztatach i zabawach z nagrodami zorganizowanych przez grupę projektową m. in.: ceramicznych (lepienie garnków metodą wałeczkową i ozdób z gliny), tkackich („krajki”- kolorowe paski z wełny), wykonywania elementów uzbrojenia „kolczug” i strzelania z łuku, czy rzutu oszczepem oraz zabawach plebejskich.

W trakcie wydarzenia pokazane zostały zwyczaje, stroje dworskie i średniowieczne tańce, a Członkowie Stowarzyszenia Ziemi Lipowieckiej zapraszali do wstąpienia w swoje szeregi. Niebywałą atrakcją dla odwiedzających wydarzenie gości były inscenizowane porwania i grabieże oraz prezentacja i wizualizacja planów Bractwa utworzenia w Babicach, w okolicy Klubu Arki Babice – grodu rycerskiego.

Ponadto dzieci i młodzież z grupy Równać Szanse „Dawne Czasy Nie Minęły” na zakończenie i podsumowanie swojego projektu przygotowały relację i prezentacje jego wyników.

Prezentacje historyczne przygotowane przez Bractwo Rycerskie Ziemi Lipowieckiej na stałe wpisały się repertuar organizowanego przez LGD wydarzenia podkreślając jego wartość w sferze historycznej oraz promując dawną obyczajowość Ziemi Chrzanowskiej.

Dziękujemy Bractwu Ziemi Lipowieckiej za przyjęcie zaproszenia, prezentacja zwyczajów rycerskich i zapraszamy za rok.

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?