Atrakcje podczas Ziemniaczyska

W dniu 6 września 2015 r. podczas wydarzenia Członkinie Koła Koronki Klockowej przy LGD zaprosiły dorosłych oraz dzieci  do poznania i wkroczenia w fascynujący świat  koronki klockowej. W trakcie przedsięwzięcia przybliżyły tradycję, historię koronki klockowej i techniki jej wykonywania. Ponadto zaprezentowały efekty swojej pracy m.in. elementy ubioru, serwety, szale, kołnierzyki, zakładki, biżuterię. Dodatkowo goście wydarzenia uczestniczyli w warsztatach i próbowali swoich sił w tej kunsztownej technice.

Swoje stoisko przedstawiły Koła Łowieckie: Diana, Żuraw, Leśnik, które zaprezentowały bogatą kulturę, obyczajowość i zwyczaje łowieckie Ziemi Chrzanowskiej. Na stoiskach wyeksponowane zostały ekspozycje trofeów łowieckich, literatura o tematyce myśliwskiej, przedstawiona kultura i tradycje – pokazy sygnałów łowieckich, akcesoria myśliwskie – w tym ubiory, sposoby wabienia zwierząt. Członkowie kół opowiadali o faunie i florze, ochronie upraw rolnych przed dzikami oraz pokazywali na czym polega praca myśliwego i opowiadali o swojej pasji. Ponadto można zbyło obaczyć psy myśliwskie – gończe polskie i norowce.

Po raz pierwszy uczestniczył w wydarzeniu TAURON Wydobycie S.A. Zakład Górniczy „Janina” z Libiążu, który prezentował tradycje górnicze. Na stoisku można było zobaczyć przedmioty nierozerwalnie związane z górnictwem m.in. hełmy górnicze, aparaty ucieczkowe, ubranie górnicze, ubranie górnicze ratownika. Głównym zamysłem było pokazanie sprzętu jakim dysponowali górnicy dawniej i dziś, dlatego wśród pokazanych eksponatów znalazły się hełmy górnicze: skórzany (przedwojenny), bakelitowy (lata 50-80-te) oraz współcześnie stosowane (wykonane z plastiku); lampy górnicze (międzywojenne, z lat 50-tych oraz współczesne), czy  szpady górnicze. Każdy zainteresowany mógł wziąć do ręki kilof, założyć hełm i półmaskę na co dzień stosowaną pod ziemią. Stoisko górnicze cieszyło się ogromną popularnością zarówno dzieci jak i dorosłych, tym bardziej że prezentowali je pracownicy Zakładu Górniczego „Janina” w Libiążu ubrani w górnicze mundury galowe. TAURON Wydobycie S.A. przygotował dla osób odwiedzających stoisko górnicze upominki w postaci maskotek, długopisów, breloczków odblaskowych oraz balonów i słodkości dla najmłodszych.

W trakcie wydarzenia Ochotnicza Straż Pożarna z Kwaczały zaprezentowała m.in.: tradycje pożarnicze, jak również wyposażenie i umundurowanie: galowe, służbowe i specjalne oraz zabytkowy wóz strażacki z Muzeum z Alwerni. Ponadto przedstawili jak ubrany jest strażak i jakie zadanie musi spełniać jego strój oraz opowiadali jak powstaje pożar, i jakie są jego najczęstsze przyczyny. Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć sprzęt znajdujący się na samochodach pożarniczych oraz uczestniczyć w wielu innych atrakcjach przygotowanych przez strażaków.

Powiatowa Rada Bartnicza Powiatowa Rada Bartnicza zaprezentowała tradycje pszczelarstwa na Ziemi Chrzanowskiej. Uczestnicy przedsięwzięcia poznali tajniki życia pszczół i dowiedzieli się, jak powstaje miód oraz inne produkty pszczele w pasiece. Ponadto odwiedzający goście mogli zobaczyć pokazy uli dydaktycznych wraz z pracującymi w nich pszczołami, ubrania i narzędzia pszczelarza używane zarówno współcześnie, jak i w dawnych czasach oraz delektowali się różnymi rodzajami miodów. Nie zabrakło także prelekcji na temat produktów pochodzenia pszczelego – miodu i wyrobów z wosku pszczelego oraz ich znaczenia dla człowieka.

Podczas imprezy prowadzona była kampania Województwa Małopolskiego pn. „Zasmakuj w Małopolsce” prezentująca wszystkim odwiedzającym małopolskie produkty regionalne, które uczestnicy mogli skosztować. Specjalną atrakcją na stoisku kampanii „Zasmakuj w Małopolsce” był pokaz kulinarny w wykonaniu Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Gromca, które częstowały gości naleśnikami z jabłkiem łąckim oraz barszczem z fasolą Piękny Jaś.

W trakcie wydarzenia na terenie Skansenu na dzieci czekała kraina zabaw przygotowana przez pracowników Trzebińskiego Centrum Kultury. Najmłodsi wzięli udział m.in. w: puszczaniu baniek mydlanych, zabawach z chustą animacyjną, kręceniu balonów, malowaniu twarzy i wielu innych. Zorganizowany został także plener malarski dla dzieci, warsztaty rzeźbiarskie tkackie i malarskie oraz zręcznościowy tor przeszkód dla całych rodzin. Niespodzianką dla dzieci była również wspólna zabawa taneczna z maskotką Sokoła i nauka tańców takich jak: „A Ram Zam Zam”, „Chocolate”, „VeoVeo”.

Na terenie całego skansenu prezentowali się twórcy ludowi, rzemieślnicy i rękodzielnicy, poprzez warsztaty, prelekcje, degustacje oraz ekspozycje wyrobów rękodzielniczych. W trakcie wydarzenia prowadzone były otwarte bezpłatne pokazy i warsztaty technik rzemieślniczych, umożliwiające uczestnikom zapoznanie się z metodami wyrobu, naukę i udział w procesie twórczym. Duży wybór tematycznych zajęć, jak i ilość prowadzących spowodowała, że każdy zainteresowany mógł znaleźć coś dla siebie. Prowadzone były m.in. warsztaty: rzeźbiarskie, garncarskie, kowalskie, pszczelarskie, koronkarskie, hafciarskie, zdobienia ptaszków drewnianych, malowania na szkle, wyrobów plastyki obrzędowej czy plecionkarskie – wyplatania wikliny i siana, różnego rodzaju przedmiotów użytkowych oraz takich, które pełnią jedynie funkcję dekoracyjną, i wiele innych.

Przedsięwzięcie stanowiło bogatą ofertę rekreacyjną i turystyczną umożliwiającą wszystkim przybyłym na imprezę zapoznanie się z kulturalnym bogactwem regionu, pięknem oraz wartością dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. To także aktywizacja oraz udział dzieci i dorosłych, a jednocześnie ożywienie tradycji Ziemi Chrzanowskiej.

Wyślij Wiadomość

Sending

kapital2 (Custom)flaga ue z lewej strony (Custom)

Portal opracowany w ramach projektu „Teraz czas na Małopolską Sieć LGD”

współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt i wykonanie portalu OTELI

Log in with your credentials

Forgot your details?